Relacja – konferencja .NET DeveloperDays

Międzynarodowa społeczność programistów .NET po raz kolejny spotkała się w Warszawie.

Nowości w formule, prawie tysiąc uczestników z całego świata, 43 sesje tematyczne i ponad 30 ekspertów – tak wyglądała piąta edycja .NET DeveloperDays.

We wrześniu programiści wykorzystujący do swej pracy platformę .NET mieli okazję spotkać się w warszawskiej hali EXPO XXI. Wszystko za sprawą międzynarodowej konferencji .NET DeveloperDays.

Pre-cony, czyli otwarcie .NET DeveloperDays 2018
Jak co roku w przeddzień konferencji przeprowadzono całodniowe warsztaty. Autorskie pre-cony poprowadzili: Sasha Goldshtein, Neal Ford, Daniel Marbach i Shawn Wildermuth. Jednakże można było ich spotkać także podczas następnych dwóch dni, gdyż specjaliści prezentowali godzinne sesje w czterech równoległych ścieżkach.

Jeszcze więcej wiedzy
Jak już zostało wspomniane, tegoroczna edycja .NET DeveloperDays obfitowała w wiele nowości. Jedną z nich były wspomniane aż cztery sesje tematyczne (w przeciwieństwie do trzech do tej pory), które odbywały się równolegle w osobnych salach. Takie rozwiązanie pozwoliło wybrać uczestnikom zagadnienia, które najbardziej ich interesują, a jednocześnie poszerzyć zakres tematyczny konferencji. Expert zone – to kolejna nowość, która pojawiła się na wrześniowym wydarzeniu. Dostęp do strefy ekspertów pozwolił uczestnikom spotkać się twarzą w twarz z prelegentami i w swobodnej atmosferze zadać im nurtujące pytania.

Kto był najlepszym prelegentem?
Opening Keynote wygłosił Scott Hunter – Director of Program Management w firmie Microsoft. Hunter na co dzień pracuje nad .NET Core, ASP.NET, Entity Framework i narzędziami internetowymi do Visual Studio. Przed uczestnikami wystąpili także m.in. Tim Huckaby, Alex Thissern, Jiri Cincura, Noelle LaCharite, Gill Clereen czy Kendra Havens. Afternoon Keynote wygłosił Donovan Brown – Principal Devops Manager w zespole Microsoft’s Cloud Developer Advocacy. To właśnie jego prelekcja zatytułowana “Enterprise Transformation (and You Can Too)” otrzymała najlepszą ocenę od uczestników. Z oceną 4,78 wygrał klasyfikację ocen sesji.

Uczestnicy z całego świata
.NET DeveloperDays 2018 zgromadziło prawie 1000 uczestników. Największą część stanowili Polacy, ale konferencja cieszyła się również popularnością wśród Serbów i Norwegów. Prelegenci z całego świata i treść przekazywana w języku angielskim przyciągnęły do warszawskiego EXPO XXI programistów nawet z Cypru, Malty czy Mołdawii.
Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji. Jedną z nich był koncert Dueling Pianos with Jeff & Rhiannon. Oprócz tego przeprowadzono konkursy, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody. Dzięki partnerom takim jak wydawnictwo Helion, O’Reilly czy Pact goście mogli otrzymać książki poświęcone m.in. Xamarin i ASP.NET Core MVC 2.
Wśród partnerów wydarzenia znalazło się wiele polskich i zagranicznych podmiotów zrzeszających ekspertów z branży IT m.in.: ICT Cluster Bulgaria, Vojvodina ICT Cluster, Mazowiecki Klaster ICT, IKT Klaster Centralne Srbija, czy organizacja GirlsInTech.

A co o konferencji sądzą sami uczestnicy?

Michał Komorowski, prelegent, autor bloga o programowaniu i pracy w IT
http://www.michalkomorowski.com/
„Konferencję uważam za bardzo udaną – podobnie zresztą jak wszystkie poprzednie jej edycje. Duża liczba prelegentów pozwoliła wybrać każdemu to, co go najbardziej interesuje. Cieszę się również, że pojawiły się tematy z okolic AI i machine learningu – jak dla mnie, mogłoby być ich nawet trochę więcej”.

Tomasz Szczerba z Dotnetomaniak dotnetomaniak.pl
„Pierwszy raz wziąłem udział w .NET DeveloperDays i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Moim zdecydowanym faworytem był Scott Hunter i jego prelekcja .NET Overview & Roadmap – uważam, że to urodzony mówca i prezenter. Bardzo zaciekawiły mnie również problemy poruszone podczas prelekcji Pani Kingi Gaździńskiej. Konferencja przygotowana na najwyższym poziomie, organizatorzy zadbali o każdy szczegół. Był czas na zdobycie merytorycznej wiedzy, rozrywkę i nieformalne rozmowy z programistami z całego świata. Myślę, że pojawię się na kolejnej edycji”.

Organizatorem wydarzenia była firma DATA MASTER, która odpowiada także za produkcję Cloud DeveloperDays oraz Join! The Database Conference.